Alvin Vikman och Carl Unander-Scharin på Östersjöfestivalen

Uruppförandet av Alvin Vikmans japanska North Sea samsas med Carl Unander-Scharins virtuosa och teknikintensiva Calligrammes vid Krista Auderes debutkonsert som Radiokörens Förste Gästdirigent, lördag 6 september i Berwaldhallen.

 

Körsviten Calligrammes har hämtat sin titel och inspiration från den surrealistiske poeten Guillaume Apollinaire, vars dikter med samma namn skrevs ut typografiskt i formen av det som dikten handlade om. Carl Unander-Scharin har inspirerats till att överföra denna visuella gestaltning in i musiken. Med sig på scen har Radiokören en rad av rörelsekänsliga linor, uppspända som en människas stämband. Linorna innehåller musik, ljud och röster, och genom att luta sig mot och trycka på dessa kan sångarna spela på linorna. Ut hörs citat ur Apollinaires verser som tillsammans med sången och koreografi av Åsa Unander-Scharin gestaltar de surrealistiska texterna. Så blir körens rörelser en del av musicerandet, och kören en del av instrumentet. Carl Unander-Scharin är tenorsolist  i sitt eget verk och även dansaren Arina Trostyanetskaya interagerar med tekniken i detta allkonstverk.

 

Alvin Vikman (f. 2001) är en ny stjärna på den svenska kompositörshimlen. Trots sin unga ålder har Vikman redan hunnit samarbeta med Sveriges Radios Symfoniorkester, Storkyrkans kammarkör och Erik Westberg Vokalensemble. För Östersjöfestivalen har han komponerat verket North Sea som Radiokören uruppför i Berwaldhallen.

 

Vikman bär på en mångårig dragning till japansk poesi. 2024 publicerades sviten The Japanese Seasons, där han tonsatt tusen år gamla dikter hämtade ur antologin Hyakunin isshu. För North Sea har modernare poesi valts, skriven av Nakahara Chūya (1907 – 1937). Chūya levde ett kort liv mellan de två världskrigen, präglat av personliga förluster. Sorgen återspeglas i hans poesi.

 

Nakahara Chūya skriver om ett våldsamt hav vars vågor är i en evig konflikt med den mörka himlen – en meningslös konflikt där de förbannar varandras existens. ”För mig speglar dikten maktlöshet, en tidlös känsla som inte bara präglade Chūyas liv, utan många unga idag som kastas in i ett samhälle fyllt av allt större osäkerhet”, berättar Vikman.

 

(Text från berwaldhallen.se)

 

Lördag 6 september kl 21 i Berwaldhallen
Konsertintro med Carl Unander-Scharin och Åsa Unander-Scharin (koreograf) kl 20:20
berwaldhallen.se/konsert/calligrammes-radiokoren-moter-krista-audere

 

Konserten går att höra i direktsändning (eller i 30 dagar efteråt) på sr.se.